
Usługa dopasowania siodła
Opis
- sporządzenie dokumentacji zawierającej podstawowe informacje na temat konia (wiek, płeć, rasa, rodzaj i intensywność użytkowania, przebyte urazy, problemy zdrowotne) oraz dane kontaktowe właściciela
- mierzenie konia poprzez wykonanie obrysów z użyciem krzywika
- sprawdzenie siodła na koniu zgodnie z zaleceniami SMS* (rozstaw, przestrzeń dla kłębu i wyrostków kolczystych, długość paneli, kształt paneli, mocowanie przystuł, równowaga siodła i wrażenie ogólne)
- sprawdzenie siodła w ruchu pod jeźdźcem w trzech chodach i w obu kierunkach (stabilizacja siodła, równowaga, symetria, przestrzeń dla kłębu i wyrostków kolczystych pod obciążeniem)
- korekta siodła (poprzez dopchanie paneli siodła lub zastosowanie odpowiednich podkładek, jeśli dopchanie okaże się niewystarczające lub niemożliwe)
- ewentualne zalecenia
Aby konsultacja mogła zakończyć się sukcesem, przed potwierdzeniem wizyty upewnij się, że:
1. Twój koń i jeździec są dopasowani do siebie gabarytami
- jeśli jeździec jest bardzo wysoki, a koń krótki, znalezienie optymalnego rozwiązania może okazać się niemożliwe nawet bez ograniczeń w budżecie
- powszechnie przyjmuje się, że waga jeźdźca w pełnym stroju do jazdy konnej oraz ze sprzętem nie może przekraczać 20% masy ciała konia. To znacznie zawyżona liczba - zgodnie z badaniami konie przy tym obciążeniu mogą już pokazywać dyskomfort, a nawet kulawiznę. Ważna jest również budowa i kondycja konia - pamiętaj, że nadwaga u konia jest dla niego dodatkowym obciążeniem. Stąd nośność grzbietu konia z nadwagą jest mniejsza, niż konia o prawidłowej wadze. Dla koni użytkowanych regularnie, ponad 3x w tygodniu, warto przyjąć ograniczenie na poziomie 15% masy ciała konia.
2. Twój koń jest zdrowy i w dniu wizyty będzie można go zaprezentować pod siodłem w trzech chodach
- nie wykazuje objawów dyskomfortu fizycznego (ból pleców, wyraźna sztywność, kulawizna, silne objawy wrzodowe itp.)
- jest w dobrej kondycji (bez dużej nadwagi lub niedowagi)
W przypadku koni niezajeżdżonych lub wracających do pracy po cięższej kontuzji konsultacja ograniczy się do sprawdzenia siodła na dopiętym popręgu. Wówczas zalecana jest kolejna wizyta, gdy tylko będzie możliwe pokazanie siodła pod jeźdźcem w trzech chodach.
3. Twój koń jest grzeczny w obejściu i pod siodłem
Wiadomo, że konie są tylko końmi. Jednak ze względów bezpieczeństwa unikam pracy przy koniach, które gryzą, kopią, odsadzają się i ruszają przy wsiadaniu. Jeśli Twój koń podczas wizyty będzie się zachowywał bardzo źle, nie mogę ryzykować.
4. Dostarczone przez Ciebie siodło do dopasowania jest w dobrym stanie technicznym
- jeśli Twoje siodło ma powyciągane/poprute przystuły, ze względów bezpieczeństwa nie używaj go do czasu naprawy u rymarza
- kanał węższy niż 5 cm w najwęższym miejscu będzie zbyt wąski dla każdego konia, dlatego takich siodeł nie warto brać pod uwagę
- krzywe panele/terlica są objawem silnego zużycia lub nieprawidłowego wykonania siodła - takie siodła eliminujemy z użytku
- nierówne i ubite wypełnienie przed próbą dopasowania do konia powinno zostać wymienione na nowe
- w razie jakiegokolwiek podejrzenia uszkodzenia terlicy siodło powinno zostać rozebrane i sprawdzone. W żadnym wypadku nie użytkujemy takiego siodła na koniu!!!
5. Na wizycie będziemy mieli do dyspozycji siodło, które będzie możliwe do dopasowania.
Najlepiej, żeby Twoje siodło było:
- na wełnie naturalnej lub syntetycznej. Tylko wtedy mogę dokonać w tym siodle jakiejś korekty wypełnienia. Jeśli posiadasz siodło na panelu lateksowym lub CAIR, upewnij się, że masz do dyspozycji chociaż jakąś podkładkę korekcyjną. Najpewniej będę Cię jednak przekonywać do zmiany siodła.
- z wymiennymi łękami. Jeśli Twoje siodło nie posiada opcji wymiennych łęków, mamy dwie możliwości: modlić się, że obecny rozstaw pasuje, albo odesłać siodło wraz z pomiarami do rymarza, który ma odpowiedni sprzęt i kwalifikacje do tego, by zmienić rozstaw. Ta opcja niestety wiąże się z dodatkowymi kosztami i moją kolejną wizytą, żeby dopasować siodło do końca.
Co jeśli Twojego siodła nie da się dopasować dostatecznie do konia mimo spełnienia powyższych warunków? Pamiętaj, że każde siodło, nawet najbardziej plastyczne, ma swoje limity pasowności do koni o określonej budowie. Wówczas zaproponuję Ci dostępne alternatywy oraz komplet informacji, jeśli zdecydujesz się na poszukiwania na własną rękę.
Podsumowując, jadąc do Ciebie na wizytę w żadnym wypadku nie chcę Cię narażać na niepotrzebne koszty. Mimo to jeśli na miejscu okaże się, że nie z przyczyn niezależnych ode mnie nie mogę wykonać w pełni swojej usługi, stawka pozostaje bez zmian.